Umíme opravovat odpružení za 3-5 dní!

28. 6. 2021

Po opravách a repasích tlumičů je velká sháňka a ještě delší čekací lhůty... Takže jsme vybudovali vlastní servisní středisko se školenými odborníky.
Doba, než se zase budeš pohupovat na trailu, je díky tomu mnohem kratší!

O tom, proč a jak servisovat tlumiče, jsme se ptali našeho hlavního "tlumičáře", Milana Krampery.

Servis tlumiče s brainem

Milane, proč bych si měla nechat servisovat tlumiče, je to důležité?

Všechna odpružení jsou komponenty, které jsou namáhané a mají předepsaný servisní interval z výroby. Dodržování je velmi důležité pro jejich spolehlivost a účinnost.

Takže pokud budu mít tlumiče v pořádku, více si užiju jízdu?

Ano, jde o účinnosti komponentů - když je tlumič servisovaný, pracuje tak, jak má. Když ne, ztrácí se požitek z jízdy. Zároveň může mít nefunkční tlumič dost negativní vliv na stav celého rámu. Rázy nejsou adekvátně tlumené a přechází do zadní stavby. Ta potom může vlivem namáhání i prasknout.

Musím tlumiče servisovat i když jedu jen párkrát rekreačně na vyjížďku?

Samozřejmě je potřeba to brát se zdravým rozumem. Pokud člověk jezdí čtyřikrát ročně na výlet kolem Lipna, rozhodně není potřeba dělat servis pokaždé. Ale když někdo kolo využívá vyloženě závodně, doporučuji dělat servis klidně 2x ročně.

Jaké jsou nejčastější prohřešky, na které narazíte při servisu?

Třeba vydřená noha vidlice. To je přesně ukázka toho, že i když se vidlice hýbe, neznamená to, že je v dobré kondici, nechodí na sucho a nedevastuje se tím. Je potřeba servis dělat pravidelně, aby se předešlo takové nezvratné destrukci. Vidlice je pak nepoužitelná.

Vidlice bez opravy

Co za odpružení umíte opravovat ?

Vesměs se věnujeme většině značek, které jsou na trhu. Od těch základních, které se používají na levnější kola nebo v dnešní době na e-bike, až po ty elitní značky.

Nejvíc děláme Fox, Rockshox, DVO, Suntour, ale i RST a další. V zásadě platí, že pokud je tlumič starý okolo 5 let a jsou k dostání náhradní díly, tak ho umíme opravit.
Měli jsme tu na servis i hodně staré vidlice, třeba první model Rockshox. Tam je to s náhradními díly loterie. Ale pokud je dodáte a nebo se nám podaří je sehnat, vidlici zvládneme opravit taky.

Prý trvá údržba a servis tlumičů dlouho, proč je to tak?

Na běžné značky jsme zásobení tak, že jsme schopni udělat servis do 3 - 5 dnů. Ty značky, které nejsou tak moc časté je ideální konzultovat předem. Pokud jsou díly dostupné, jsme schopni servis udělat do týdne, maximálně do 14 dnů. Velkou výhodou je, že máme naši vlastní specializovanou tlumičárnu.
Díky tomu ušetříš hodně času a seš dřív zpátky na trailu!

Servis tlumičů kolofix