Tlumič s tkaničkou, Ibalgin a konec České enduro serie!

19. 9. 2021

O víkendu jel Max poslední Enduroserii na Špičáku. Všechno fungovalo skvěle až do sobotního poledne. Jakoby nestačilo, že ve čtvrtek v nemocnici dostal dvoje antibiotika...

Max Adami Špičák traily

"Hned při druhé jízdě v sobotu jsem jel rychle jednu technickou pasáž a najednou si všiml, že proti mě tlačí nějaký klučina kolo nahoru. Nestihl jsem už včas zareagovat a abych ho nesestřelil, tak jsem to poslal do stromu. Při tom jsem si udělal něco s nohou.

Než jsem dojel dolů, už to bolelo takovým způsobem, že jsem nebyl schopný se postavit. Zajel jsem ke klukům z horské, ti mi to oledovali, stáhli a poradili, jak se vyhnout otoku a co si dát za dobroty, abych bych schopný jet i v neděli.
Všechno jsem poslechl a věřím tomu, že i díky tomu jsem nakonec přežil a dojel!

Česká enduro serie závod Max Adami

Ráno před závodem jsem slupnul svoje lokální ATB a jedny celkové. Dle návodu od horské pak dva Paraleny a jeden "ibáč 400".

Nechal jsem ještě v kolofixu zkontrolovat svůj Nukeproof, všechno jsem si řádně nachystal a ve 12:20 se s ostatníma vydal na trať.
Hned ve třetí zatáčce mi spadl řetěz. Celou šlapavou a dlouhou RZ jsem jel koloběžkou, nebo běžel...


"Ztratil jsem opravdu hodně času a šance na výhru prakticky zmizely."


Druhou RZ jsem odjel se ctí. Žádný závratný výsledek, ale na prvního v kategorii jsem ztrácel asi půl vteřiny.

Na třetí rychlostní erzetě už mi bylo líp, což se projevilo i na čase. Druhému v kategorii jsem dal nějakých 12 vteřin a i v celkovém byl asi vteřinu a půl za vítězem.

Na RZ 4 ale přišel opravdový shitstorm

Už jsem to opravdu chtěl vzdát - zhruba po 200 metrech rychlostní zkoušky mi praskl tlumič v oku. Naštěstí praskl tak hezky, že jsem byl schopný dát ho zase dohromady. Musel jsem zkrátka jet tak, aby se nerozpojoval. Opatrně a mít pořád přitlačené kolo k zemi, ale do cíle jsem se s tím dostal.

Nouzová oprava tlumiče při závodech


Shrnula se mi páska v gumě, ale defekt zadního kola jsem v tu chvíli už neřešil. "Co s tím?", běželo mi hlavou.
Potřebuju body do celkového bodování a s prasklým tlumičem nemůžu jet sjezdovou RZ. V kolofixu jsme zmáčkli tlumič asi o 15% sagu, stáhli to nějakou tkaničkou, aby se nemohl úplně roztáhnout a tím pádem rozpojit a nějak jsem jel nahoru. Úplně jsem otevřel kompresi, aby zadní stavba nedostávala žádné rány, zpomalil odskok, ať to tam nelítá a pustil se do rzety. Hned na začátku mi zase spadl řetěz a znovu se mi (nečekaně) vypustilo zadní kolo, do cíle jsem dojel bez řetězu, s prázdným zadním kolem a s prasklým tlumičem, který celý držel na tkaničce od bot.

Nakonec jsem se i s hromádkou zničených dílů dostal do cíle. Byla to pro mě velká zkouška vůle, protože díky dvojím antibiotikům a silné dávce analgetik mi vůbec nebylo dobře. Málem jsem se pozvracel v cíli - tělo nefungovalo, kolo protestovalo a dělalo všechno, abych nedojel.

Odměnou za to je mi první místo v celkovém pořadí Enduroserie!"

(Ve výsledcích sice pořád svítí Klokan, jako první, ale první jsem já, protože zatím, co jemu se škrtá jedno druhé místo a jedno DNF, což mu dohromady dá 750 škrtnutých bodů, tak mně se škrtá 630 a 450 bodů za 3. a 10. místo, což mi dá 1080 škrtnutých bodů a dělá to tak ze mě vítěze podle pravidel bodování.)

Max

Max jede na enduro serii